*Standing congratulations to all race participants for working hard, making us proud and always representing the club well!*

USROWING CLUB NATIONAL CHAMPIONSHIPS, July 16-20, 2014

Mens Intermediate Lwt 4x, John Haines/Corey Brown/Matt Ryan/Joe Cipolla, 2nd place (Silver Medal)

Mens Senior Ltw 2x, Matt Ryan/Corey Brown, 1st place (Gold Medal)

Mens Senior Ltw 2x, John Haines/Joe Cipolla, 3rd place (Bronze Medal)

Mens Senior Ltw 4x, John Haines/Corey Brown/Matt Ryan/Joe Cipolla, 1st place (Gold Medal)

Intermediate Ltw 2x, John Haines/Joe Cipolla, 3rd place (Bronze Medal)

Mens Senior Ltw 1x, John Haines, 2nd place (Silver Medal)

HEAD OF THE SCHUYLKILL REGATTA, October 26 & 27, 2013

Mens Open Point Trophy, Tied for 1st Place with Penn AC

Mens College & Open Heavy 1x, Charlie Biddle, 1st place

Womens College & Open Heavy 1x, Kate McFetridge, 3rd place

Mens College & Open Heavy 2x, Charlie Biddle/Pete Seymour, 2nd place

Mens Masters 2x (40yrs-49yrs.), David Rhodes/Robert Baldry, 2nd place

Mens College & Open 4x, Charlie Biddle/Pete Seymour/Lorenzo Albala/John Haines, 1st place

Mens College & Open 4x, Legare Smith/Joe Cipolla/Ben Madara/Mike Sciblo, 3rd place

Mens Masters 1x (27yrs.-39yrs.), John Haines, 1st place

Mens Masters 1x (50yrs.-59yrs.), Frank Rowe, 1st place

Womens Masters 1x (27yrs.-39yrs.), Meghan Sarbanis, 2nd place

Mixed Open 2x, Liz Welsh/John Haines, 3rd place

NAVY DAY REGATTA, October 12, 2103

Mens Open 2-, Joe Cipolla/John Haines, 2nd place

Womens Open 1x, Kate McFetridge, 2nd place

Mens Open 4x, Charlie Biddle/Pete Seymour/Mike Sciblo/Joe Cipolla, 1st place

Mens Masters 1x, (43-54 yrs.), Frank Rowe, 2nd place

Womens Masters 1x (27-42 yrs.), Monica Ionescu, 3rd place

Mens Masters 2x, (27-42 yrs.), Robert Baldry/David Rhodes, 3rd place

USROWING CLUB NATIONAL CHAMPIONSHIPS, July 10-14, 2013

Mens Intermediate Lwt 1x, John Haines, 3rd place (Bronze Medal)

Womens Senior 1x, Kate McFetridge, 2nd place (Silver Medal)

Womens Open 1x Dash, Kate McFetridge, 1st place (Gold Medal)

Mens Intermediate Lwt 2x, Joe Cipolla/John Haines, 2nd place (Silver Medal)

Mens Intermediate 2x, R.J. Schilgen/Robert Wallace, 2nd place (Silver Medal)

Mens Senior Lwt 4x, Joe Cipolla/Mike Sciblo/Corey Brown/John Haines, 3rd place

Womens Intermediate Lwt 4x, Liz Staub/Jenn Sager (Vesper)/Victoria Mather (Penn AC)/Katie Brown, 3rd place (Bronze Medal)

INDEPENDENCE DAY REGATTA, July 5-7, 2013

Womens Open 1x, Kate McFetridge, 3rd place

Mens Intermediate 2x, R.J. Schilgen/Robert Wallace, 2nd place

Mens Intermediate Lwt 2x, Corey Brown/Ryan Archer, 2nd place

Mens Intermediate Lwt 2x, Joe Cipolla/John Haines, 3rd place

Mens Intermediate Lwt 4x, Joe Cipolla/Ryan Archer/Corey Brown/John Haines, 1st place

Mixed Masters 2x (Flight 1), Andy Quinn/Sarah Pivonka (Vesper), 1st place

Mens Masters 1x (Flight 3), Frank Rowe, 1st place

Mens Masters 4x (Flight 3), John Cantrill/Geoffrey Farmer/Robert Diecidue/Dave Kacala, 3rd Place

SCHUYLKILL NAVY REGATTTA, June 5, 2013

Mens Intermediate Lwt 1x, John Haines, 1st place

Womens Intermediate 2x, Caroline Carney/Shannon Macika, 2nd place

Mens Intermediate Lwt 2x, Joe Cipolla/John Haines, 3rd place

Masters Mixed 4x (Flight 2), Kris Benarcik, et al., 3rd place

HEAD OF THE SCHUYLKILL REGATTA, October 27-28, 2012

Mens Open 4x, Mike Sciblo/Joseph Cipolla/Legare Smith/John Haines, 1st place

Mens Open 2x, Dan Johnson/Frank Rowe, 2nd place

Mens Open Lwt 2x, Joseph Cipolla/John Haines, 3rd place

Womens Open 2x, Liz Staub/Liz Welsh, 3rd place

Mens Masters 2x (30-39 yrs.), David Rhodes/Aaron Preetam, 1st place

Mens Masters 1x (40-49 yrs.), Frank Rowe, 2nd place

Mens Masters 4+ (40-49 yrs.), Undine/Palm Beach composite, Frank Rowe, et al., 1st place

48th HEAD OF THE CHARLES REGATTA, October 20-21, 2012

Mens Senior Masters 2x (50+), Undine/Cambridge composite, Michael Hindery/Greg Walker, 2nd place

Womens Lwt 4+, Meghan Sarbanis/Guest/Liz Welsh/Liz Staub, 3rd place

NAVY DAY REGATTA, October 13, 2012

Mens Masters 1x (43-54 yrs), Frank Rowe, 1st place

Mixed Masters 2x (27-42 yrs), John Haines/Christine Haines, 1st place

Womens Open 4+, Liz Staub/Liz Welsh/Caroline Carney/Katie Brown, 3rd place

Womens Open 2x, Liz Staub/Liz Welsh, 3rd place

USROWING MASTERS NATIONAL CHAMPIONSHIPS, August 9-12, 2012

Mixed E 4x, Undine/Malta/PGRC composite, Kris Bernarcik et al, 2nd place

Mens Heavyweight C 1x, Frank Rowe, 3rd place

Mens Heavyweight C 2x, Undine/PBRA composite, Frank Rowe/Steve Norman, 1st place

Womens Open A 1x, Meghan Sarbanis, 1st place

Mens Heavyweight D 8+, Undine/GWC/PBRA/Greenwich composite, Frank Rowe et al, 2nd place

ROYAL CANADIAN HENLEY REGATTA, August 6-12, 2012

Mens Senior 2x, Charlie Biddle/Hugh McAdam, 3rd place

USROWING CLUB NATIONAL CHAMPIONSHIPS, July 14-15, 2012

Mens Intermediate Lwt 4x, Chris Magnani/Mike Sciblo/Legare Smith/M. Zopfs, 1st place

Womens Intermediate 1x, Kate McFetridge, 1st place

Mens Intermediate Lwt 2x, Chris Magnani/M. Zopfs, 2nd place

Mens Senior Lwt 1x, Hugh McAdam, 1st place

Mens Senior Lwt 4x, Chris Magnani/Mike Sciblo/Legare Smith/M. Zopfs, 3rd place

USROWING SENIOR WORLD CHAMPIONSHIP TRIALS, July 11, 2012

Mens Lwt 1x, Hugh McAdam, 2nd place

Womens Lwt 1x, Meghan Sarbanis, 3rd place

INDEPENDENCE DAY REGATTA, June 29, 30 and July 1, 2012

Womens 1x, Meghan Sarbanis, 2nd place

Womens Intermediate 1x, Kate McFetridge, 1st place

Mens Intermediate 1x, Oliver Ingram, 2nd place

Mens Lightweight 1x, Hugh McAdam, 2nd place

Mens Masters 2x, flight 5, John Cantrill/Dave Kacala, 3rd place

Mens 1x, Dan Urevick-Ackelsberg, 1st place

Mixed Masters 4x (Flight 2), Undine/Malta/Vesper composite, Kris Bernarcik et al, 1st place

Mens Masters 4x (Flight 1), Paul Garberson/Robert Baldry/Ray Boyd/Joey Hoepp, 2nd place

USROWING U23 WORLD CHAMPIONSHIP TRIALS, June 27, 2012

Mens Lwt 1x, Oliver Ingram, 2nd place

SCHUYLKILL NAVY REGATTA, June 16, 2012

Mens Masters 1x flight 3, Frank Rowe, 1st place

Mens Lwt 1x, Hugh McAdam, 1st place

Mens Intermediate Lwt 1x, Oliver Ingram, 2nd place

Womens Intermediate 1x, Kate McFetridge, 1st place

Womens Open 1x, Meghan Sarbanis, 1st place

Mens Open 1x, Dan Urevick-Ackelsberg, 1st place

Mens Intermediate Lwt 2x, Chris Magnani/Malta Zopfs, 1st place

Mens Intermediate Lwt 2x, Dmitriy Yakubov/Joseph Cipolla, 2nd place

Mens Open 2x, Dan Urevick-Ackelsberg/Cody Lowry, 1st place

Womens Open 2x, Meghan Sarbanis, 2nd place

HEAD OF THE SCHUYLKILL, October 29-30, 2011 

Mens Open 1x, Dan Urevick-Ackelsberg, 2nd place

Womens Open 4+, Elle Carolan (guest cox)/Meghan Sarbanis/Cara Stawicki/Liz Welsh/Jess Schane, 2nd place

Mens Master 1x (30-39), Aaron Preetam, 3rd place

Mens Master 1x (40-49), Frank Rowe, 3rd place

Mixed Open 2x, Aaron Preetam/Kate McFetridge, 3rd place

47th HEAD OF THE CHARLES REGATTA, October 22-23, 2011 

Mens Champ 2x, Dan Urevick-Ackelsberg/Andy Quinn, 3rd place

Mens Lwt 1x, Hugh McAdam, 3rd place

Womens Lwt 4+, Elle Carolan (guest cox)/Meghan Sarbanis/Cara Stawicki/Liz Welsh/Jess Schane, 2nd place

INDEPENDENCE DAY REGATTA, July 1-3, 2011 

Mens Novice 1x, Joey Quaid, 1st place

Mens Senior 2x (Undine/Bachelors Comp), Andy Quinn/Cody Lowry, 2nd place

Mens Lwt 2x, Paul Garberson/Hugh McAdam, 1st place

Mens Junior 1x, Oliver Ingram, 2nd place

Womens 1x, Catherine Reddick, 1st place

Mens 1x, Dan Urevick-Ackelsberg, 2nd place

Womens 2x (Undine/Vesper Comp), Catherine Reddick/Nicole Richie 2nd place

Womens 2x (Undine/Riverside Comp), Meghan Sarbanis/Alexis Sneff 3rd place

Mens Masters 1x (Flight 2), Frank Rowe, 1st place

Mens Lwt 1x, Hugh McAdam, 2nd place

Womens 4x, Heather Schofield/Kate McFetridge/Liz Welsh/Jess Schane, 2nd place

Mens Masters 4x Flight 1, Ferdinand Bergen/Tolsun Waddle/Aaron Preetem/Robert Baldry, 2nd place

SCHUYLKILL NAVY REGATTA, June 18, 2011

Mens Novice 1x, Joey Quaid, 3rd place

Mens Masters 1x flight 4, Michael Stolper, 1st place

Mens Lwt 1x, Hugh McAdam, 1st place

Womens Intermediate Lwt 1x, Heather Schofield, 3rd place

Mens Intermediate Lwt 1x, Mike Sciblo, 2nd place

Mens Open 1x, Andy Quinn, 3rd place

Mens Junior 1x, Oliver Ingram, 3rd place

Mens Masters 2x flight 5, Undine/Vesper composite, G. Farmer/John Cantrill, 3rd place

Womens Intermediate 2x, Heather Schofield/Liz Staub, 3rd place

Mens Open 2x, Undine/Bachelors composite, Andy Quinn/Cody Lowry, 1st place

Mens Open 2x, Charlie Biddle/Hugh McAdam, 3rd place

Mens Intermediate 4x, Oliver Ingram/Ben Nielsen/Nick D’Imperio/Mike Sciblo, 2nd place

Womens Intermediate 4x, Christine Bevacqua/Angelique Hrycko/Emily Schaefer/Katie Brown, 2nd place

PHILADELPHIA FROSTBITE REGATTA, November 13, 2013

Womens Open 2x, Katie Brown/Heather Schofield, 1st place

HEAD OF THE SCHUYLKILL, October 30- 31, 2010

Womens Open 4+, Meghan Sarbanis/Heather Schofield/Jess Schane/Liz Welsh/Joss Delussey (c), 1st place

Mens Lwt 2x, Gui Dupont/Mike Sciblo, 2nd place

Womens 2x, Angelique Hrycko/Liz Staub, 2nd place

Womens Lwt 2x, Liz Welsh/Jess Schane, 1st place

Mens Masters 2x (Between 50-59), Michael Stolper/Robert Sengstaken, 1st place

Mens Masters 1x (Between 40-49), Frank Rowe, 2nd place

Mens Masters 1x (Between 50-59), Michael Stolper, 1st place

Mens Masters 4x (Between 30-39), Ray Boyd, 1st place

46th HEAD OF THE CHARLES REGATTA, October 23-24, 2010

Mens Grand Master 1x, Michael Stolper, 3rd place

Mens Club 1x, Charlie Biddle, 4th place

Womens Lwt 4+, Meghan Sarbanis/Heather Johnson/Jess Schane/Liz Welsh/Joss Delussey (c), 1st place and NEW COURSE RECORD!

USROWING CLUB NATIONAL CHAMPIONSHIPS, July 14-18, 2010

Mens Intermediate Lwt 4x, Hugh McAdam/Bob O’Loughlin/Gui Dupont/Paul Garberson, 2nd place

Mens Intermediate Lwt 1x, Hugh McAdam, 3rd place

Mens Senior 4x, Charlie Biddle/Pete Seymour (guest)/Bryan Barker/James Barker, 1st place

Mens Intermediate Lwt 2x, Paul Garberson/Gui Dupont, 1st place

INDEPENDENCE DAY REGATTA, July 2, 3 & 4, 2010

Mens Senior 2x, Jim Barker IV/Charlie Biddle, 2nd place

Mens Intermediate Lwt 4x, Paul Garberson/John Gatti/Gui Dupont/Hugh McAdam, 1st place

Mens Intermediate 1x, Charlie Biddle, 1st place

Mens Intermediate Lwt 1x, Hugh McAdam, 2nd place

Mens Intermediate Lwt 1x, Paul Garberson, 3rd place

Mens Intermediate 4x, Jim Barker IV/Charlie Biddle/John Gatti/Dave Ansel, 2nd place

Mens Intermediate Lwt 2x, John Gatti/Hugh McAdam, 1st place

Mens Intermediate Lwt 2x, Gui Dupont/Paul Garberson, 3rd place

Mens Masters 2x (Flight 1), Ferdinand Bergen/Aaron Preetam, 3rd place

Mens Masters 2x (Flight 2), Ray Boyd/Robert Baldry, 1st place

Mens Masters 4x (Flight 1), Ferdinand Bergen/Aaron Preetam/Dave Loeckner/Ray Boyd, 1st place

SCHUYLKILL NAVY REGATTA, June 12, 2010

Womens Intermediate Lwt 1x, Heather Schofield, 1st place

Mens Intermediate Lwt 1x, Hugh McAdam, 1st place

Mens Intermediate Lwt 1x, Gui Dupont, 2nd place

Womens Open 1x, Meghan Sarbanis, 2nd place

Mens Masters 2x (Flight 4), G. Farmer/John Cantrill, 3rd place

Womens Intermediate 2x, Anne Mulholland/ Kate McFetridge, 2nd place

Womens Intermediate 2x, Katie Brown/ Heather Schofield, 3rd place

Mens Intermediate 2x, Jim Barker IV/Charlie Biddle, 1st place

Mens Intermediate Lwt 2x, Gui Dupont/Hugh McAdam, 2nd place

Mens Open 2x, Andy Quinn/Dan Ackelsberg, 1st place

HEAD OF THE SCHUYLKILL, October 24- 25, 2009

Mens Masters 1x (50-59), Michael Stolper, 1st place

Mens Masters 4x (40-49), Frank Rowe/Michael Stolper/Tim Young/Keith Robinson, 1st place

Mens Masters 1x, (40-49), Frank Rowe, 2nd place

Mens Masters 2x, (30-39), Ray Boyd/Robert Baldry, 2nd place

Mens Lwt 2x, Robert O’Loughlin/Mike Sciblo, 3rd place

Womens Lwt 1x, Meghan Sarbanis, 1st place

Womens Open 4+, Joss Delussey (cox), Laura Altimari/Katie Brown/Heather Schofield/Jessie Lamont, 2nd place